Πρωταθλήτριες οι Μικτές της ΕΠΣΘ

Για πρώτη φορά και οι δυο ομάδες στις καλύτερες 16 της Ελλάδας

ΠΑΙΔΕΣ

Την πρώτη θέση κατέκτησαν οι Παίδες της ΕΠΣΘ, αήττητοι με 5 νίκες και μία ισοπαλία.Σε θρίαμβο εξελίχθηκε το μεγάλο ντέρμπυ για τους Παίδες της ΕΠΣΘ αφού επικράτησαν με 0-3 μέσα στην Χαλκίδα τους αντίστοιχους της ΕΠΣ Εύβοιας.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ξεκίνημα του αγώνα ασκώντας πίεση αφού το μοναδικό αποτέλεσμα που τους βόλευε ήταν η νίκη. Οι παίκτες του Αντώνη Μάνδαλου με πολύ σωστή τακτική άντεξαν τη πίεση και με αντεπιθέσεις γίνονταν συχνά επικίνδυνοι. Το σκορ ημιχρόνου ήταν 0-0.

Στην επανάληψη οι Παίδες της ΕΠΣΘ ανέβασαν σταδιακά απόδοση και με τρία γκολ ολοκλήρωσαν τον μεγάλο θρίαμβο. Χαρακτηριστικό είναι ότι οι αλλαγές έβαλαν και τα τρία γκολ της ομάδας ( 2 γκολ ο Παναγούλας 60′ & 80′ και ένα ο Τζαφλέρης στο 70′ με εκπληκτικό σουτ έξω από την περιοχή).

Πλέον οι Παίδες βρίσκονται στην φάση των 16 και περιμένουν την κλήρωση της Ομοσπονδίας.

ΕΠΣ ΕΥΒΟΙΑΣ: Πρίνος, Μπενίσης (73′ Καραμπίνης), Μητάκης, Φωτιάς, Πετράκης, Καπατσούλιας (63′ Κουστίμπας), Τσαραντάνης (63′ Ρέτσας), Αλαφάκης (73′ Πάνου), Βουρδάνος (70′ Τρίκας), Λιατίφης, Κατσαρής.
ΕΠΣ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ: Πουλιάνας, Μπαϊράμης (66′ Δρόσος), Ακριβόπουλος, Κωστάκης, Κουτσιμπάνας, Κωστούλας, Γλυκός (56′ Τζαφλέρης), Χολέβας, Κολώνιας, Καλόγηρος (70′ Μπουμπούκης), Τζιάνης (39′ Παναγούλας).

ΝΕΟΙ

Την πρώτη θέση κατέκτησαν οι Παίδες της ΕΠΣΘ, αήττητοι με 5 νίκες και μία ισοπαλία.

Χρύση ισοπαλία απέσπασαν οι Νέοι της ΕΠΣΘ με 4-4 μέσα στο Ενωσιακό γήπεδο της ΕΠΣ Ευβοίας στην Χαλκίδα, ισοπαλία που τους έδωσε την απευθείας πρόκριση στους 16 του θεσμού.

Η εξέλιξη του αγώνα δεν προσφέρονταν για καρδιακούς αφού στο 91′ η ομάδα της ΕΠΣΘ έχανε με 4-2 και με δύο γκολ στις καθυστερήσεις έγινε το τελικό 4-4 !!!

Στην αρχή του αγώνα τα πάντα ήταν μοιρασμένα. Από το 25′ έως το 35′ η ομάδα των Νέων της ΕΠΣΘ “μπλοκάρησε” με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να πετύχουν τρία τέρματα. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν απλά να μειώσουν στο 44′ σε 3-1 με τον Τιμπλαλέξη.

Στο δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως ακριβώς τελείωσε αφού πολύ γρήγορα ο Δήμος μείωσε σε 3-2, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στον αγώνα. Στην αμέσως επόμενη φάση οι Νέοι της ΕΠΣΘ βρέθηκαν πολύ κοντά στο να ισοφαρήσουν, όμως το σουτ του Τάρε κατέληξε στον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Λίγο αργότερα οι Νέοι της ΕΠΣ Εύβοιας βάλανε και τέταρτο γκολ και σχεδόν πιστέψανε ότι το παιχνίδι τελείωσε ….

Όμως η ψυχή και η θέληση της ομάδας της ΕΠΣΘ δεν είχε πει την τελευταία της λέξη …

Στο 91′ ο Κατσαγεωργίου έκανε το 4-3 ενώ στο 94′ ο Κανούτας με φοβερό σουτ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά ο Τάρε έγραωε με προβολή το τελικό 4-4 !!!

Οι στιγμές και τα συναισθήματα που έζησαν οι παίκτες και οι παράγοντες της Ένωσης δεν μπορούν να αποδοθούν σε λέξεις ενώ στο αγωνιστικό χώρο μπήκαν και οι Παίδες και έγιναν όλοι ένα κουβάρι !!!

ΕΠΣ ΕΥΒΟΙΑΣ: Σταθαράς, Χατζηβασιλείου, Μήτρου, Καππές, Μυτάκης, Σίμωσης, Γκίκας, Γάνιος, Λάμπρου, Παλαιολόγος, Τσίγκας. (Μάλλιαρης, Ζούσης, Σκανδάλης, Μίχος, Αδαμόπουλος, Δεληγιώργης, Βλάχος)

ΕΠΣΘ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ: Διαμαντόπουλος, Μπέκος, Αγερώτης (30′ Δήμου), Τσίλογλου (80′ Μυλωνάς), Δοδοντζίδης (30′ Μπούργος), Κανούτας, Μπόλης, Μεγαγγιάννης, Τάρε, Τιμπλαλέξης (80′ Ακριβόπουλος), Κατσαγεωγίου

πηγή : epsthessalias.gr