Σημαντικό βήμα για παραμονή

Η Νίκη νίκησε επιτέλους στον Αστέρα Ιτέας 2-1

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μπάιριτς η Νίκη Βόλου επέστρεψε στις νίκες αποκτώντας μεγάλο προβάδισμα στην δύσκολη μάχη της παραμονής.

Η Νίκη από την αρχή μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 3′ βρέθηκε μπροστά στο σκορ. Ύστερα από κόρνερ του Μέτσε η μπάλα στρώθηκε στον Μπάϊριτς ο οποίος με ένα φοβερό σουτ έκανε το 1-0. Η Νίκη συνέχισε να πιέζει και έχασε κάποιες ευκαιρίες να κλειδώσει από νωρίς τον αγώνα. Στο 38′ ο Κοντογιώργος πάγωσε το Πανθεσσαλικό με κεφαλιά έκανε το 1-1, το οποίο ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 55′ ο Μπάϊριτς με ένα ακόμα εκπληκτικό σουτ έξω από την περιοχή λύτρωσε την Νίκη κάνοντας το 2-1. Στην συνέχεια παίχτηκε το γνωστό έργο από την πλευρά της Νίκης, η οποία σιγά – σιγά έχανε έδαφος στο γήπεδο. Αυτή την φορά στάθηκε τυχερή αφού οι παίκτες του Αστέρα Ιτέας δεν βρέθηκαν στην καλή τους ημέρα.

Στα αρνητικά η μειωμένη προσέλευση του κόσμου για ακόμα ένα παιχνίδι.

Νίκη Βόλου (Φάντζιο Μπούις): Τζήμας, Γενιτσαρίδης, Δημολιός, Βέργος, Καρτσαμπάς, Γιάκοβλεφ (87’ Γαρυφαλλόπουλος) Μέτσε, Ντόλγκι, Ιορδανίδης (90+1’ Λάιος), Μπάιριτς (90+5’ Ματθαίου), Τζιώρας (90+4’ Βουρδάκης)
Αστέρας Ιτέας (Κώστας Λίβας): Πάπος, Αρκουμάνης, Αντωνόπουλος, Ζανιάς, Κοντογιώργος (85’ Χαρδαλούπας), Μπογκντάνι, Γεωργουσόπουλος, Χαραλαμπίδης, Αλεξίου, Αντωνίου, Σεΐτι (78’ Τοπούζι)