Με σπασμένα φρένα

Με το σκορ της πρεμιέρας έκλεισε το πρώτο γύρο ο ΝΠΣ Βόλοςμε άλλο ένα 5-0  δηλαδή , αυτή τη φορά απέναντι στο Διγενή .

Πίεση από το πρώτο λεπτό , γκολ στο δεκάλεπτο  και  άλλο  ένα εύκολο απόγευμα προδιαγραφόταν για την ομάδα του κ.Φεράντο από  πολύ  νωρίς . Φυσικά το μενού είχε άλλα δυο τέρματα στο πρώτο ημίχρονο που έκαναν τα πάντα πιο απλά για τους Βολιώτες αφού πήγαν στην ανάπαυλα προηγούμενοι 3-0 του Διγενή .

Το δεύτερο  ημίχρονο  παρότι είχε κάποια κενά διαστήματα , αποζημίωσε τους  φίλαθλους που βρέθηκαν στη  Νεάπολη με  αλλά δυο τέρματα και κάποιους  ωραίους  συνδυασμούς  που επιχειρήσαν οι παίκτες του Βόλου ΝΠΣ όντας απελευθερωμένοι από κάθε άγχος για το αποτέλεσμα .

Ο σύντομος απολογισμός του πρώτου γύρου λέει πως πέρα από πρωταθλητής χειμώνα , ο ΝΠΣ Βόλος παίζει ένα πολύ όμορφο ποδόσφαιρο (ορθολογικό ποδόσφαιρο χωρίς γεμίσματα με την μπάλα χαμηλά ) , σκοράρει με χαρακτηριστική άνεση και έχει καταφέρει να κάνει ένα αξιοπρόσεκτο 11 στα 12 μέχρι στιγμής .