Η Football League της σεζόν 2020-2021

Στα γραφεία της διοργανώτριας αρχής έγινε την Πέμπτη (22/10) η κλήρωση για το πρωτάθλημα της Football League.

Πριν από αυτή προηγήθηκε ο καταρτισμός των δύο ομίλων Βορρά και Νότου όπου και χωρίστηκαν οι ομάδες, με τη Νίκη Βόλου να ανακοινώνεται ότι κληρώθηκε στον Νότιο Όμιλο

Μετά την εξέλιξη αυτή, οι όμιλοι αποτελούνται ως εξής:

ΝΟΤΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ: Αιγάλεω, Αστέρας Βλαχιώτη, Ασπρόπυργος, Επισκοπή, Ιάλυσος, Καλαμάτα, Καλλιθέα, Νίκη Βόλου, Ρόδος, Σαντορίνη.

ΒΟΡΕΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ: Κοζάνη, Αλμωπός Αριδαίας, Απόλλων Πόντου, Βέροια, Θεσπρωτός, Καβάλα, Ολυμπιακός Βόλου, Πανσερραϊκός, Πιερικός, Τριγλία.

Σ΄ότι έχει να κάνει με το πρωτάθλημα, το οποίο θα ξεκινήσει στις 7 Νοεμβρίου, αυτό θα γίνει σε δύο φάσεις.

Αρχικά θα πραγματοποιηθεί η κανονική περίοδος, η οποία θα αποτελείται από 18 αγωνιστικές και στην συνέχεια θα ακολουθήσουν τα πλέι οφ και τα πλέι άουτ.

Στα πλέι όφ θα πάρουν μέρος, οι ομάδες που θα καταλάβουν από κάθε όμιλο, τις θέσεις 1-4 και στα πλέι άουτ, αυτές που θα τερματίσουν στις θέσεις 5-10.

Οι ομάδες που θα τερματίσουν στα πλέι οφ στις θέσεις 1 και 2 των 2 ομίλων θα προβιβαστούν στην Super League 2, ενώ αυτές που θα τερματίσουν στις θέσεις 9 και 10 θα υποβιβαστούν στην Γ΄Εθνική.

Στο σημείο αυτό θα πρέπει να αναφερθεί πως η πρεμιέρα, θα γίνει χωρίς τους Πόντιους Κοζάνης, λόγω του lockdown. Από εκεί κι έπειτα Θεσπρωτός και Καλαμάτα κατέθεσαν αίτημα να αγωνιστούν εκτός στις πρώτες αγωνιστικές λόγω εργασιών στις έδρες τους, ενώ ειδικοί κλειδάριθμοι δόθηκαν σε Αιγάλεω και Σαντορίνη.

Αναλυτικά το πρόγραμμα:

ΒΟΡΕΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 10η
Απόλλων Πόντου – Θεσπρωτός
Καβάλα – Πανσερραϊκός
Ολυμπιακός Βόλου – Τρίγλια
Πιερικός – Αλμωπός Αριδαίας
Βέροια – Κοζάνη

2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 11η
Θεσπρωτός – Καβάλα
Βέροια – Απόλλων Πόντου
Τρίγλια – Αλμωπός Αριδαίας
Πανσερραϊκός – Πιερικός
Κοζάνη – Ολυμπιακός Βόλου

3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 12η
Απόλλων Πόντου – Καβάλα
Ολυμπιακός Βόλου – Βέροια
Πιερικός – Θεσπρωτός
Τρίγλια – Πανσερραϊκός
Αλμωπός Αριδαίας – Κοζάνη

4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 13η
Θεσπρωτός – Τρίγλια
Βέροια – Αλμωπός Αριδαίας
Καβάλα – Πιερικός
Ολυμπιακός Βόλου – Απόλλων Πόντου
Κοζάνη – Πανσερραϊκός

5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 14η
Απόλλων Πόντου – Πιερικός
Αλμωπός Αριδαίας – Ολυμπιακός Βόλου
Τρίγλια – Καβάλα
Πανσερραϊκός – Βέροια
Θεσπρωτός – Κοζάνη

6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 15η
Βέροια – Θεσπρωτός
Ολυμπιακός Βόλου – Πανσερραϊκός
Πιερικός – Τρίγλια
Αλμωπός Αριδαίας – Απόλλων Πόντου
Κοζάνη – Καβάλα

7η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 16η
Θεσπρωτός – Ολυμπιακός Βόλου
Καβάλα – Βέροια
Τρίγλια – Απόλλων Πόντου
Πανσερραϊκός – Αλμωπός Αριδαίας
Κοζάνη – Πιερικός

8η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 17η
Απόλλων Πόντου – Πανσερραϊκός
Ολυμπιακός Βόλου – Καβάλα
Πιερικός – Βέροια
Αλμωπός Αριδαίας – Θεσπρωτός
Κοζάνη – Τρίγλια

9η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 18η
Βέροια – Τρίγλια
Καβάλα – Αλμωπός Αριδαίας
Πιερικός – Ολυμπιακός Βόλου
Πανσερραϊκός – Θεσπρωτός
Απόλλων Πόντου – Κοζάνη

ΝΟΤΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 10η
Νίκη Βόλου – Αιγάλεω
Ιάλυσος – Καλλιθέα
Αστέρας Βλαχιώτη – Ασπρόπυργος
Σαντορίνη – Καλαμάτα
Ρόδος – Επισκοπή

2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 11η
Αιγάλεω – Ιάλυσος
Ρόδος – Νίκη Βόλου
Ασπρόπυργος – Καλαμάτα
Καλλιθέα – Σαντορίνη
Επισκοπή – Αστέρας Βλαχιώτη

3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 12η
Νίκη Βόλου – Ιάλυσος
Αστέρας Βλαχιώτη – Ρόδος
Σαντορίνη – Αιγάλεω
Ασπρόπυργος – Καλλιθέα
Καλαμάτα – Επισκοπή

4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 13η
Αιγάλεω – Ασπρόπυργος
Ρόδος – Καλαμάτα
Ιάλυσος – Σαντορίνη
Αστέρας Βλαχιώτη – Νίκη Βόλου
Επισκοπή – Καλλιθέα

5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 14η
Νίκη Βόλου – Σαντορίνη
Καλαμάτα – Αστέρας Βλαχιώτη
Ασπρόπυργος – Ιάλυσος
Καλλιθέα – Ρόδος
Αιγάλεω – Επισκοπή

6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 15η
Ρόδος – Αιγάλεω
Αστέρας Βλαχιώτη – Καλλιθέα
Σαντορίνη – Ασπρόπυργος
Καλαμάτα – Νίκη Βόλου
Επισκοπή – Ιάλυσος

7η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 16η
Αιγάλεω – Αστέρας Βλαχιώτη
Ιάλυσος – Ρόδος
Ασπρόπυργος – Νίκη Βόλου
Καλλιθέα – Καλαμάτα
Επισκοπή – Σαντορίνη

8η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 17η
Νίκη Βόλου – Καλλιθέα
Αστέρας Βλαχιώτη – Ιάλυσος
Σαντορίνη – Ρόδος
Καλαμάτα – Αιγάλεω
Επισκοπή – Ασπρόπυργος

9η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 18η
Ρόδος – Ασπρόπυργος
Ιάλυσος – Καλαμάτα
Σαντορίνη – Αστέρας Βλαχιώτη
Καλλιθέα – Αιγάλεω
Νίκη Βόλου – Επισκοπή

Leave a Reply

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *