Ανατρεπτικός Ουάρντα και νίκη για τον Βόλο

Μπαλάρα οι κυανέρυθροι 2-1 τον ΠΑΣ Γιάννινα

Ένας Βόλος να τον πιεις στο ποτήρι, νίκησε και τον ΠΑΣ Γιάννινα με 2-1 και μάλιστα με ανατροπή!

Ήταν η τρίτη νίκη στο πρωτάθλημα για την ομάδα του Λόπεθ, η πρώτη όμως στο Πανθεσσαλικό και μάλιστα τι νίκη…

Με ανατροπή, κόντρα σε μία πολύ καλή ομάδα, που μάλιστα προηγήθηκε στο σκορ μόλις στο 3΄ λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Βόλος ανέλαβε δράση, πέτυχε γκολ με τον Ουάρντα που ακυρώθηκε (φάουλ του Δουβίκα), έχασε με τραυματισμό τον Τσοκάνη, αλλά είχε ένα διαβολεμένο β΄ μέρος στο οποίο έπαιξε σαν την γάτα με το ποντίκι τους αντιπάλους του.

Πέτυχε δύο γκολ, με τον Μπαριέντος (πέναλτι) και τον τρομερό Ουάρντα!

Το 2-1 ήταν αποτέλεσμα όλων αυτών που έκαναν τα παιδιά του Άνχελ Λόπεθ, ιδιαίτερα στο β΄ μέρος.

‘Οσο για το ματς;

Ο ΠΑΣ Γιάννινα σκόραρε από τα… αποδυτήρια με τον Παμλίδη μόλις στο 3′ μετά από ασίστ του Σιόντη.

Ο Βόλος πήρε μέτρα στο γήπεδο και βρήκε το γκολ της ισοφάρισης στο 23ο λεπτό με τον Ουάρντα, αλλά με την βοήθεια του VAR ο διαιτητής (Τσαγκαράκης) ακύρωσε το τέρμα για φάουλ του Δουβίκα. Αυσtηρή απόφαση, αλλά έτσι “είδε” το VAR.

Αφού παρέμεινε το 1-0 ο ΠΑΣ είχε και ευκαιρία για το 2-0 στο 36′, ωστόσο ο Κρίζμαν μετά την εξαιρετική κάθετη του Καρτάλη, δεν κατάφερε να περάσει τον Γκαραβέλη για να σκοράρει. ;Omvw ed;v sxd;on kai oi 22 pa;iktew e;ixan stamat;hsei afo;y o Tσοκάνης σφάδαζε από τους πόνους και το ματς έπρεπε να σταματήσει. Ο μόνος που δεν σταμάτησε ήταν ο παίκτης του ΠΑΣ κι ευτυχώς ο Γκαραβέλης.

Στην επανάληψη ο Βόλος μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και λίγο πριν το 60′ κατάφερε να ισοφαρίσει.

Ο Μαρτίνες έκανε απίθανη προσπάθεια, μαγική, με τον Σάλιακα να κάνει χέρι σε κεφαλιά του Ουάρντα και τον Μπαριέντος να μην αφήνει το… δώρο να πάει χαμένο για το 1-1.

Μετά την ισοφάριση το παιχνίδι είχε «τρελό» ρυθμό, με τις δύο ομάδες να έχουν μεγάλες ευκαιρίες εκατέρωθεν.

Στο 65′ ο Μαρτίνες από εξαιρετική θέση μέσα στην περιοχή σούταρε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Χουτεσιώτη, μετά από στρώσιμο της μπάλας από τον Δουβίκα, ενώ ο Φερράρι έσωσε τον Βόλο τρία λεπτά μετά από κεφαλιά του Παντελάκη, καθώς έδιωξε πριν η μπάλα περάσει την γραμμή της εστίας του Γκαραβέλη.

Ο -υπέροχος- Ουάρντα ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης στο ντεμπούτο του με τον Βόλο, αφού με πολύ ωραία κεφαλιά (77’) μετά από κόρνερ του Μπαριέντος, έδωσε την σπουδαία νίκη στον Βόλο (2-1) που έπιασε -προσωρινά- τον Άρη στην κορυφή!