Τσίτα τα… γκάζια!!!

Με γκολ στις καθυστερήσεις νίκησε ο Ολυμπιακός και βλέπει… άνοδο

Παιχνίδι πάντως… όχι για καρδιακούς διαδραματίστηκε στη Νεάπολη με τον Ολυμπιακό Βόλου να πετυχαίνει σπουδαία νίκη στο 92′ με γκολ – λύτρωση του Τσίτα και να κάνει μεγάλο άλμα στον βαθμολογικό πίνακα αφού και πάλι σκαρφάλωσε στην τέταρτη θέση με 30 βαθμούς.

Οι ερυθρόλευκοι μπήκαν πολύ δυνατά στον αγώνα και κατάφεραν μόλις στο 3′ να μπούνε μπροστά στο σκορ όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σκοπελίτη ο Τσιάρας με κοντινό πλασέ διαμόρφωσε το 1-0. Ο Ολυμπιακός Βόλου συνέχισε να πιέζει χωρίς ωστόσο να καταφέρνει να βρει δίχτυα για να διπλασιάσει τα τέρματα του και να κλειδώσει τη νίκη του.

Στο 31′ ο Ξενοδόχοβ έκανε ένα τραγικό λάθος με τον Μπουσμπίμπα να το εκμεταλλεύεται και να κάνει το 1-1, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη του αγώνα οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμούς και προσπάθησαν πολύ για ένα δεύτερο τέρμα αλλά η μπάλα δεν τους έκανε… το χατίρι. Τελικά ο Τσίτας “λύτρωσε” τον Ολυμπιακό Βόλου στο 92′ και μετά από σέντρα του Μπουτζίκου νίκησε το Στεφανάκο για το 2-1 “βάζοντας φωτιά” στη Νεάπολη!

Χαρακτηριστικό της πίεσης των παικτών του Ολυμπιακού Βόλου να κερδίσουν ήταν το ξέσπασμα σε έντονα κλάματα του Ξενοδόχοβ μετά το νικητήριο γκολ του Τσίτσα στις καθυστερήσεις του αγώνα ενώ με πρωτοβουλία του αρχηγού Στάθη Ρόκα οι παίκτες δεν πήγαν να πανηγυρίσουν στον κόσμο για τα όσα ακούστηκαν στην διάρκεια του αγώνα.

Δείτε ΕΔΩ τις δηλώσεις του Στάθη Ρόκα στην συνέντευξη τύπου.

Όπως και να έχει ο Ολυμπιακός Βόλου με την σημερινή του εμφάνιση… έκλεισε στόματα και για την επόμενη, 20η, αγωνιστική ταξιδεύει στην Ρόδο όπου και θα αντιμετωπίσει την ομάδα του Ιάλυσου και αμέσως μετά ακολουθεί το ντέρμπι με τη Νίκη Βόλου.

Ολυμπιακός Βόλου: Ξενοδόχοβ (64′ Γιδόπουλος), Γραικός, Βοσνακίδης (46′ Φαζός) , Τσιάρας, Μπουτζίκος, Ρόκας (60′ Κόλα), Σκοπελίτης, Κουτσιανικούλης, Κέρη, Βασιλούδης, Τσίτας

Καλαμάτα: Στεφανάκος, Χριστοφιλέας, Τόλι, Καντούτσης, Τριποτσέρης, Ζαχαρόπουλος, Πέεφ (58′ Γκιοατά), Νατσιόπουλος, Ιντρίσσι (70′ Αλεξόπουλος), Μπουσμπίμπα, Ηλιόπουλος (77′ Οσμάναγκιτς)