Συντριβή στην Ηγουμενίτσα

Βαριά ήττα υπέστη ο Ολυμπιακός Βόλου στην Ηγουμενίτσα καθώς ηττήθηκε με το ευρύ 4-1 από τον Θεσπρωτό παραμένοντας στην έβδομη θέση με 24 βαθμούς και με τον Λεωνίδα Βόκολο να κάνει αρνητικό ντεμπούτο στον πάγκο των ερυθρολεύκων.

Ο Ολυμπιακός Βόλου… δεν πήγε ποτέ στην Ηγουμενίτσα. Στο πρώτο ημίχρονο ο Ραμίρεζ άνοιξε το σκορ στο 14′ με κοντινό σουτ. Στο 18′ ο Μπίκας σέντραρε από δεξιά με τον Κολλά να επιχειρεί το σουτ αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ. Στο 19’ ένα σουτ του Ντάλα μπλόκαρε, ο Ξενοδόχοφ. Στο 22’ ο Μπίκας έκανε το 2-0 με ψηλοκρεμαστό σουτ. Μέχρι και εκείνο το λεπτό ο Ολυμπιακός Βόλου ήταν σαν να μην υπάρχει στο γήπεδο. Στο 25′ σε μια τρίλεπτη αναλαμπή των φιλοξενούμενων ο Κουτσιανικούλης επιχείρησε το σουτ με τη μπάλα να φεύγει άουτ και στο 26′ ένα νέο σουτ του Πόζογλου αποκρούστηκε από τον Κίναλη σε κόρνερ. Στο 27′ το σουτ του Γραικού κατέληξε άουτ. Αυτά ήταν και τα μοναδικά τρία λεπτά στο πρώτο ημίχρονο που ο Ολυμπιακός Βόλου έκανε αισθητή την παρουσία του στο γήπεδο.  Στο 45’ ο Θεσπρωτός απείλησε και πάλι με μακρινό σουτ του Ευθυμίου που έφυγε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Ξενοδόχοφ.

Στην επανάληψη του αγώνα στο 57’ ο Ευθυμίου είχε διπλή χαμένη ευκαιρία με τον Ξενοδόχοφ και τον Παπαϊωάννου να αποκρούουν για να έρθει στο 66′ ο Σκοπελίτης, οκτώ λεπτά πριν είχε περάσει αλλαγή στην θέση τουΜητρόπουλου, να επιχειρήσει το σουτ στέλνοντας ωστόσο την μπάλα άουτ. Στο 69’ ο Ευθυμίου έκανε το 3-0 με κοντινό πλασέ. Ο Ολυμπιακός είχε δοκάρι πέντε λεπτά αργότερα όταν η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κέρη βρήκε σε δοκάρι της εστίας του Κίναλη. Αμέσως μετά στο 74’ ο Φαζός με κεφαλιά μείωσε σε 3-1 μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ναβαλόν για να γίνει το τελικό 4-1 στο 92’ με τον Ραμίρεζ.

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ (Χουάν Ραμόν Ρότσα): Κίναλης, Ζούρκος, Κολλάς, Καρβούνης, Σταυρίδης, Σερβιλάκης, Κολτσίδας, Ραμίρεζ, Μπίκας (85’ Κωνσταντίνου), Ντάλα Κόστα (71’ Καζβιρόπουλος), Ευθυμίου (90’ Βουκομάνοβιτς)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Λεωνίδας Βόκολος): Ξενοδόχοφ, Γραικός (71’ Κόλα), Φαζός, Παπαϊωάννου, Μπουτζίκος, Μητρόπουλος (58’ Σκοπελίτης), Ράντι, Κουτσιανικούλης, Πόζογλου, Κέρη, Τσίτας (71’ Ναβαλόν)