Άγγιξε το θαύμα

Ο Βόλος νίκησε 2-0 αλλά αποκλείστηκε!!!

Ο Βόλος πήγε να κάνει την μεγάλη ανατροπή από το πουθενά, αλλά όταν χάνεις στην έδρα σου με 3-0, κυνηγάς ένα θαύμα και στην εποχή μας, αυτά είναι σπάνια, ακόμα και στον μαγικό κόσμο του ποδοσφαίρου!

Οι κυανέρυθροι λοιπόν μπήκαν με άγνοια κινδύνου στο Περιστέρι και μπόρεσαν να πετύχουν δύο γρήγορα τέρματα και το κυριότερο να παίζουν με παίκτη παραπάνω από το 21΄λεπτό!

Όλοι πίστεψαν στην πρόκριση, αλλά το κακό έγινε τόσο από μία καθοριστική επέμβαση του Μανδά που έσωσε το 0-3, όπως και από τον διαιτητή της αναμέτρησης που απέβαλε σίγουρα δίχως λόγο τον Γκουαροτσένα, αφήνοντας τον Βόλο με 9 σε ένα σημείο που έψαχνε το γκολ για να πάει το ματς στην παράταση.

Οι Βολιώτες, λοιπόν, προηγήθηκαν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γκουαροτσένα στο 13′ και το σκηνικό επαναλήφθηκε στο 22′, με τον Καχίλα να έχει αποβληθεί ένα λεπτό νωρίτερα, καθώς έδιωξε την μπάλα με το χέρι πάνω στη γραμμή.

Ο Παντελίδης δεν είχε άλλη επιλογή από το να περάσει στον αγώνα τον Στρούγγη αντί του Ουγκράι για να θωρακίσει τα μετόπισθεν, με τους «κυανέρυθρους» να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο πλην μιας ευκαιρίας με τον Κανταμούρο στο 51′ δεν έδειχναν ότι μπορούσαν να φτάσουν και στο 0-3, για να στείλουν το ματς στην παράταση.

Και από τη στιγμή που η αριθμητική ισορροπία αποκαταστάθηκε αρχικά στο 70ό λεπτό με την αποβολή του Μπαλογιάννη με δεύτερη κίτρινη για επικίνδυνο παιχνίδι στον Ενσικουλού, για να μείνει τελικά και με 9 παίκτες ο Βόλος στο 82′, οι Περιστεριώτες είχαν στα χέρια τους πλέον την κατάσταση.

Συντηρητικά έπαιξαν, αφού το γρήγορο και απρόσμενο 0-2 τους ανάγκασε να ανεβάσουν το επίπεδο της αυτοσυγκέντρωσής τους, δεν ζήτησαν το γκολ και έστω και με πολλή αγωνία, ο στόχος επετεύχθη.

Οι δύο ομάδες θα τα πουν τώρα στο πρωτάθλημα…

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Τσαμούρης του Συνδέσμου Πειραιά με βοηθούς τον Σπυρόπουλο του Συνδέσμου Ανατολικής Αττικής και τον Ζήρδα του Συνδέσμου Αθηνών.

Κίτρινες: 72′ Ταλόσα, 87′ Στρούγγης, 90’+1 Γιακουμάκης – 41′ Zοόα, 41′ Κανταμούρο, 45’+1 Γκουαροτσένα, 56′ Μπαλογιάννης, 57′ Τσοκάνης, 90’+1 Μουνίθ.

Kόκκινες: 21′ Καχίλα – 70‘ Μπαλογιάννης, 82′ Γκουαροτσένα.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σάββας Παντελίδης): Μανδάς, Κιβρακίδης, Ταλόσα, Kαχίλα, Γούτας, Μπαένα, Μάντσον, Ανδρούτσος (54′ Ούμπιντες), Ουγκράι (28′ Στρούγγης), Ενσικουλού (78′ Γιακουμάκης), Βέλλιος.

ΒΟΛΟΣ (Αλμπέρτο Γκαγιέγκο): Μελίσσας, Διαμαντής, Κανταμούρο, Δημόπουλος (76′ Φεράρι), Λύρατζης, Τσαούσης, Μαξ (46′ Τσοκάνης), Μπαλογιάννης, Μουνίθ, Γκουαροτσένα, Ζοάο (46′ Τόρες).