Καλός και ο βαθμός

Ισοπαλία (1-1) με τον Παναθηναϊκό

Ο Βόλος πάλεψε, προσπάθησε, μόχθησε κι εν μέρη τα κατάφερε, αφού ήρθε ισόπαλος με σκορ 1-1 κόντρα στον μεγάλο Παναθηναϊκό.

Ήταν ο πρώτος βαθμός που κερδίζει ο Βόλος από το περιβόητο G 4 του Ελληνικού ποδοσφαίρου, κάτι που το πανηγύρισαν οι παίκτες του Χουάν Φεράντο.

Αν υπολογίσουμε και την απουσία ενός καθαρόαιμου φορ, αφού απουσίαζαν οι Γέντρισεκ (τραυματίας) και Μάντζης (τιμωρημένος), ο βαθμός είναι καλός και βέβαια θα φανεί χρήσιμος στην πορεία του συναρπαστικού πρωταθλήματος.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός ευτύχησε να ζήσει ένα… remake του αγώνα με τον Αστέρα Τρίπολης, καθώς κατάφερε να προηγηθεί με γκολ από τα… αποδυτήρια. Όπως και κόντρα στους Αρκάδες, έτσι και τώρα, ο Χατζηγιοβάνης εκτέλεσε εύστοχα πέναλτι α λα Πανένκα, ξανά στο 8’, δίνοντας στην ομάδα του το προβάδισμα.

Ένα άκρως αμφισβητούμενο πέναλτι όμως…

Με την ψυχολογία υπέρ τους, οι «πράσινοι» πήραν τη μπάλα στα πόδια τους και προσπάθησαν με πολλές και γρήγορες πάσες να «ανοίξουν» την αντίπαλη άμυνα. Μάλιστα, δημιούργησαν και τρεις ακόμα φάσεις για να αυξήσουν το προβάδισμά τους, όμως ούτε ο Χατζηγιοβάνης στο 12’, ούτε ο Μακέντα στο 15’, ούτε κι ο Χατζηθεοδωρίδης στο 18ο λεπτό έκαναν το 0-2…

Ο Βόλος είχε «θέματα» στην άμυνά του, είδε τον Μακέντα να νικάει τον Μελίσσα στο τετ α τετ στο 24’, αλλά το γκολ να μην μετράει σωστά για οφσάιντ του πρώτου, αλλά μετά το ημίωρο βελτίωσε την εικόνα του.

Μάλιστα, οι γηπεδούχοι φρόντισαν να επιβεβαιώσουν και τον… άγραφο νόμο του ποδοσφαίρου, φτάνοντας τελικά στο 1-1 κι αφού πρώτα προειδοποίησαν με το αξιόλογο σουτ του Φεράρι στο 23ο λεπτό.

Όταν ο Δώνης ανέτρεψε τον Ζοάο, ο Μανούχος υπέδειξε το πέναλτι και ο Μουνίθ σκόραρε από την άσπρη βούλα, για τέταρτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα, κάνοντας το 1-1 στο 34’!

Ενώ ο ίδιος παίκτης είχε την ευκαιρία να κάνει και το 2-1, εννιά λεπτά μετά, αλλά το τάκλιν των Γιόχανσον-Κολοβέτσιου του στέρησε την δυνατότητα.

Ο ΠΑΟ στο β’ μέρος πίεσε για να πάρει ξανά το προβάδισμα. Ο Μπουζούκης στο 49′ έχασε σε τετ-α-τετ με τον Μελισσά. Ενώ ο Ινσούα στο 54′ κόπηκε από τον Τσοκάνη.

Ο Περέα στο 64′ δεν πρόλαβε να σουτάρει αφού ο Δημόπουλος τον έκοψε σε κόρνερ. Τρία λεπτά μετά ήταν η σειρά του Μακέντα να απειλήσει με το κεφάλι. Ο Δώνης ρίσκαρε, άλλαξε το σχήμα του και πίεσε για το γκολ. Ο Νούνες δοκίμασε δύο φορές το πόδι του εκτός περιοχής (80′ και 81′) αλλά δεν είχε αποτέλεσμα.

Ο Νούνες είχε και την επόμενη καλή στιγμή του ΠΑΟ στο 89′ αλλά και πάλι δεν βρήκε εστία! Στις καθυστερήσεις ο Περέα νικήθηκε πάνω στην γραμμή από τον Τσοκάνη ενώ με τον Μελισσά εκτός φάσης, ο Μακέντα σούταρε ψηλά, άουτ.

Οι συνθέσεις

Βόλος (4-2-3-1): Μελίσσας, Ντεντάκης, Δημόπουλος, Τσίκα, Φεράρι, Μαξ, Τσοκάνης, Ζοάο (85’ Λύρατζης), Μπαλογιάννης (63’ Τσαούσης), Μουνίθ, Τόρες.

Παναθηναϊκός (4-3-3): Διούδης, Γιόχανσον (76’ Μπεκ), Κολοβέτσιος, Σένκεφελντ, Ινσούα, Μπουζούκης, Δώνης, Κολοβός (46’ Περέα), Χατζηθεοδωρίδης (46’ Νούνες), Μακέντα, Χατζηγιοβάνης.

Διαιτητής: Ευάγγελος Μανούχος (Αργολίδας).

Διαιτητής VAR: Αναστάσιος Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου).