Άλωσε και το «σίτι»

Ο Ολυμπιακός 1-0 μέσα στο Αιγάλεω!!!

ΑΘΗΝΑ: ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΔΑΜΑΚΗΣ

Τεράστια βαθμολογικής σημασίας νίκη πέτυχε ο Ολυμπιακός Βόλου, που νίκησε στο Αιγάλεω την ομώνυμη τοπική ομάδα με σκορ 1-0…

Το μοναδικό γκολ της συνάντησης πέτυχε ο Πόζογλου, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι με τον Τσιλιγκίρη.

Οι Βολιώτες μπήκαν δυνατά και, αφού… προειδοποίησαν με τον Ντούνη στο 7ο λεπτό, ήρθε στο 11ο λεπτό το «χρυσό» γκολ του Πόζογλου με κοντινό πλασέ.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Ντούνης σέντραρε από την αριστερή πλευρά, με τον Κουτσιανικούλη να πλασάρει και την μπάλα να φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας των γηπεδούχων.

Το Αιγάλεω προσπάθησε να απαντήσει και στο 25′ ο Ροτζέριο έκανε από πλάγια το σουτ, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ, ενώ στο 32′ ήρθε η καλύτερη στιγμή του, με την μπάλα, όμως, σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσιλιγκίρη, να καταλήγει στο δοκάρι και το 0-1 να διατηρείται μέχρι την ανάπαυλα.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι να «σφραγίσουν» τη νίκη στην επανάληψη, αλλά στο 47′ το σουτ του Πόζογλου πέρασε λίγο άουτ, ενώ στο 51′ είδαν τον Σικαλιά να μπλοκάρει με τα πόδια νέο σουτ του.

Ο Γιδόπουλος αναγκάστηκε σε σωτήρια επέμβαση στο 53ο λεπτό σε σουτ του Τσιλιγκίρη, ενώ ένα λεπτό αργότερα και ο Ροτζέριο αστόχησε.

Ο Φαζός δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα στο 59′ έπειτα από ωραία μπαλιά του Ντούνη, ενώ σταδιακά το Αιγάλεω άρχισε να πιέζει περισσότερο. Ένα σουτ του Φαρινόλα στο 74′ πέρασε άουτ, όπως και η κοντινή κεφαλιά του Ροτζέιρο στο 81′, ενώ ανάλογη κατάληξη είχε και η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσιλιγκίρη στο 84′, με το 0-1 α διατηρείται μέχρι το φινάλε.

Ο Ολυμπιακός λοιπόν ξεπέρασε γρήγορα την βαριά ήττα της Νέας Σμύρνης για το κύπελλο και πέτυχε μία αποφασιστικής σημασίας νίκη στο Αιγάλεω, που του δίνει δικαίωμα στο όνειρο…

Κίτρινες: 9′ Ταφταρίδης, 24′ Σταματάκης, 61′ Φαρινόλα, 90′ +3 Παπανικόλας – 3′ Ράντι, 31′ Βοσνακίδης, 77′ Λάσκαρης, 85′ Φαζός, 90+2′ Γιδόπουλος

ΑΙΓΑΛΕΩ (Θωμάς Γράφας): Σικαλιάς, Σπυρόπουλος, Ψάνης (9′ Ταφταρίδης), Συριόπουλος, Παπανικόλας, Τσίτσαρης, Χατζηιωαννίδης (46′ Φαρινόλα), Σταματάκης (71′ Κατσικογιάννης), Ροτζέριο, Λάμπρου, Τσιλιγκίρης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Σούλης Παπαδόπουλος): Γιδόπουλος, Γραικός, Μπουτζίκος, Βοσνακίδης, Φαζός, Λάσκαρης, Σκοπελίτης, Ράντι (68′ Τσίτας), Κουτσιανικούλης (87′ Ρόκας), Ντούνης (60′ Κόλα), Πόζογλου.