Ο Γκαραβέλης έσωσε το κάζο

Αποβλήθηκε ο Μάντης νίκησε στα… πέναλτι ο Βόλος τον Πανσερραϊκό

Την πρόκριση στους “16” του Κυπέλλου Ελλάδας πέτυχε ο Βόλος, που πέρασε στα πέναλτι τον Πανσερραϊκό με 4-2.

Λίγο έλειψε να πάθει ένα απίστευτο κάζο όμως η ομάδα του Βόλου, που έπαιξε με τη φωτιά και το πλήρωσε στην εκπνοή του αγώνα, όταν ο γενναίος Πανσερραϊκός ισοφάρισε με πέναλτι κι έστειλε το ματς στην παράταση.

Η ομάδα του Φεράντο, δεν “τελείωσε” πιο μπροστά το παιχνίδι, όσο το 1-0 δεν μεγάλωνε, οι φιλοξενούμενοι που έτσι κι αλλιώς δεν είχαν να χάσουν τίποτα, παρέμεναν στο παιχνίδι και κατάφεραν να το κάνουν θρίλερ…

Τέλος καλό όμως, όλα καλά;

Όχι για τον Βασίλη Μάντζη, που μπορεί να πέτυχε το γκολ, όμως αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη και θα απουσιάσει από το σπουδαίο ματς της ερχόμενης Κυριακής με τον Παναθηναϊκό!

Πάντως είναι χαρακτηριστική και η εικόνα στο τέλος του αγώνα, όταν ο Χουάν Φεράντο πήγε να αγκαλιάσει τον Θανάση Γκαραβέλη που απέκρουσε δύο πέναλτι των Σερραίων και στην ουσία χάρισε την πρόκριση στην ομάδα του.

Σε ό,τι αφορά την εξέλιξη του αγώνα, ο Μουνίθ στο 31′ έκανε ένα ωραίο διαγώνιο σουτ από δεξιά της περιοχής κι έδιωξε δύσκολα ο Τεντζέρης, αλλά στο 37′ «σέρβιρε» με εκτέλεση κόρνερ για το 1-0, που ήρθε από κεφαλιά του Βασίλη Μάντζη.

Οι παίκτες του Χουάν Φεράντο αποφάσισαν να… παίξουν με τη “φωτιά” στο β’ ημίχρονο και να διαχειριστούν το προβάδισμά τους, για να… “καούν” στο 90′ από την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κόντσι, παράβαση που καταλογίστηκε σε ανατροπή του Μπάρδα από τον Διαμαντή.

Στην παράταση το παιχνίδι πήγε να «στραβώσει» τελείως για τον Βόλο, αφού αποβλήθηκε ο Μάντζης στο 101′ με δεύτερη κίτρινη κάρτα, όμως η μαχητικότατη ομάδα του Άγγελου Διγκόζη δεν κατάφερε να αξιοποιήσει το αριθμητικό της πλεονέκτημα.

Στα πέναλτι, λοιπόν, «μίλησε» ο Γκαραβέλης και ο Λύρατζης ήταν εύστοχος στην τελευταία εκτέλεση των «κυανέρυθρων» για το τελικό 4-2.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Μαλούτας του Συνδέσμου Ημαθίας με βοηθούς τον Δημητριάδη του Συνδέσμου Καστοριάς και τον Καλύβα του Συνδέσμου Φθιώτιδας.