Αν είσαι σ(ΕΞΙ) τύπος…

Ο Πανιώνιος σκόρπισε τον Ολυμπιακό στους… 6 ανέμους

“Αν είσαι σέξι τύπος και είσαι και ωραίος, θα είσαι Πανιώνιος…” κτλ, που έλεγε κι ένα γνωστό “ρητό” της κάπως παλιάς εποχής.

Που να μην είχε νικήσει λοιπόν και 3-0 στο πρώτο ματς ο Πανιώνιος.. Τι θα γινόταν;

Χειρότερα από το 6-0; Ίσως… Πάντως ο Ολυμπιακός δεν έπρεπε να το κάνει αυτό στον εαυτό του!

Ναι, το πρωτάθλημα είναι ο στόχος, αλλά όταν χάνεις με 6-0 (σύνολο 9-0) κανείς δεν πιστεύει ότι η ομάδα μπορεί να κάνει πράγματα στο πρωτάθλημα. Κανείς, ούτε οι ίδιοι οι παίκτες όπως φάνηκε και στην Νέα Σμύρνη.

Όσο για το ματς;

Μόλις στο 2ο λεπτό ο Εμμανουηλίδης με τακουνάκι βρήκε τον Σαραμαντά στα αριστερά, ο οποίος σέντραρε και ο Δούμτσιος με κεφαλιά ψαράκι άνοιξε το σκορ, για να γράψει το 2-0 ο Τσιλούλης στο 21′ με δυνατό διαγώνιο σουτ εντός περιοχής.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Τσιλούλης με κεφαλιά βρήκε δίχτυα με τη συνδρομή και του γκολκίπερ Μακρυωνίτη (βρήκε και στο δοκάρι η μπάλα αρχικά), ενώ στο 28′ ο Μιλόγεβιτς εκτέλεσε απευθείας φάουλ από δεξιά, σημαδεύοντας το δοκάρι.

Στο 54ο λεπτό ο Τσιλούλης έφτασε στο χατ τρικ, αξιοποιώντας με σουτ την ασίστ του Εμμανουηλίδη, με το πέμπτο γκολ να έρχεται από κεφαλιά του Καμαρά στο 73′ κι ενώ κόντραρε η μπάλα και σε αμυνόμενους των Βολιωτών.

Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Παπανικολάου, που σκόραρε στο 89′ με κεφαλιά μετά από σέντρα του Ρέτσου.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Κατσικογιάννης του Συνδέσμου Ηπείρουμε βοηθούς τον Πάγκαλο του Συνδέσμου Λασιθίου και τον Κωνστάντιο του Συνδέσμου Εύβοιας.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Νίκκι Παπαβασιλείου): Κότνικ, Ρέντζας, Σαραμαντάς, Παπαγεωργίου (46′ Μίκο), Κιάκος, Ρέτσος, Μιλόγεβιτς, Εμμανουηλίδης (67′ Παπανικολάου), Γρίβας, Τσιλούλης (57′ Καμαρά), Δούμτσιος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Σούλης Παπαδόπουλος): Μακρυωνίτης, Πριόνας, Μπουτζίκος, Φαζός, Βοσνακίδης, Κόλα, Ρόκα, Κουτσιανικούλης (88′ Μπακουλάτι), Κλεμέν, Δεινόπαπας, Τσίτας.