Το… σήκωσε ο Στέφανος!!!

Κέρδισε 2-1 σετ στον τελικό τον Τίεμ

Με μεγάλη ανατροπή ο Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε 2-1 σετ τον Ντόμινικ Τίεμ (6-7, 6-2, 7-6) και κατέκτησε τον 4ο και μεγαλύτερο τίτλο της καριέρας του στην O2 Arena, στο ATP FINALS του Λονδίνου.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς κατέκτησε τον σπουδαιότερο τίτλο της καριέρας του, κερδίζοντας με μια ιστορική ανατροπή τον Ντομινίκ Τιμ με 2-1 σετ στο ΑΤΡ Finals του Λονδίνου. Αν και απόλεσε το 1ο σετ μετά από οριακό τάι-μπρέικ, ο Στέφανος βρήκε την ψυχική δύναμη και γύρισε με εντυπωσιακό τρόπο το ματς, φτάνοντας στο τρόπαιο, μετά από 2 ώρες και 35 λεπτά αγώνα-θρίλερ, με τελικό σκορ 6-7(6), 6-2, 7-6(4).

Ο έκτος νεότερος πρωταθλητής στην 50ετή ιστορία του τουρνουά. Παρά το γεγονός πως έχασε το πρώτο σετ στις λεπτομέρειες, με 8-6 στο τάι-μπρέικ, έκανε επίδειξη δύναμης στο 2ο σετ με 6-2. Στο 3ο προηγήθηκε με 3-1 με break, ωστόσο ο Αυστριακός αντέδρασε και υποχρέωσε τον 21χρονο πρωταθλητή να σερβίρει για να μείνει στο ματς, ωστόσο και το 3ο σετ, οδηγήθηκε σε τάι-μπρέικ.

Εκεί ο Τσιτσιπάς έκανε τα εύκολα-δύσκολα, αφού προηγήθηκε 4-1 με δύο mini-break, ο Τίεμ απάντησε με τρεις σερί πόντους, αλλά ο Τσιτσιπάς απάντησε με ένα ακόμα mini-break, κράτησε το σερβίς του στους δύο επόμενους πόντους και έκανε το 7-4 για να κατακτήσει τον τίτλο.