Ρεβάνς μετά από 36 χρόνια!!!

Μοιραίος ο Καπός για τους κυανόλευκους που έχασαν 1-0

Με ένα γκολ του Σοφιάνη στο 14 λεπτό, ο Αιολικός έχοντας σε απίστευτη μέρα τον τερματοφύλακά του Σφύρλα, νίκησε την Νίκη με 1-0 και πέρασε στην επόμενη φάση του κυπέλλου, όπου θα αντιμετωπίσει τον Απόλλωνα Σμύρνης.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και κατάφεραν στο διάστημα που είχαν την υπεροχή, να πετύχουν και το χρυσό γκολ που τους χάρισε την πρόκριση.

Οι παίκτες του Ισαάκ Χοβέ μετά τα πρώτα 25 λεπτά, ανέλαβαν πρωτοβουλία, δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες, αλλά τις έχασαν και μοιραία αποκλείστηκαν.

Ο Καπός ήταν αυτός που έχασε σωρεία ευκαιριών, με τον επιθετικό της Νίκης να είναι ο αρνητικός πρωταγωνιστής για την ομάδα του, με τις ευκαιρίες που έχασε.

Βέβαια έπαιζε και ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων Σφύρλας, που είπε «όχι» στον Καπό σε κάποια από τα τέσσερα (!!!) τετ α τετ που έχασε.

Στο 92 βέβαια ήταν το αποκορύφωμα, αφού ο Καπός βρέθηκε για τέταρτη φορά απέναντι από τον Σφύρλα, αλλά το πλασέ του, έστειλε την μπάλα άουτ προς μεγάλη απογοήτευση των συμπαικτών του, που περίμεναν στην τέταρτη φορά που βρέθηκε σε θέση γκολ, να το κάνει…

Αυτό δεν έγινε, οι γηπεδούχοι κράτησαν με νύχια και δόντια το υπέρ τους σκορ και πήραν μία ρεβάνς για το χαμένο μπαράζ της Λεωφόρου στην 10ετία του 1980, 36 ολόκληρα χρόνια μετά, σύμφωνα με ανακοίνωση των γηπεδούχων πριν από το παιχνίδι!!!

Δεν είναι και λίγο να περιμένεις 36 χρόνια…

Οι αποκρούσεις του Σφύρλα, οι απίστευτες ευκαιρίες που πέταξε στα σκουπίδια ο Καπός και τα 7 λεπτά που κράτησε ο Κατοίκος (και λίγα ήταν) από τις συνεχόμενες πτώσεις των παικτών του Αιολικού, ήταν οι κυριότερες στιγμές του παιχνιδιού.

Οι συνθέσεις

ΑΙΟΛΙΚΟΣ: Σφύρλας, Αγριμάκης, Παρέλης (86’ Αντωνάκας), Κρητικός, Μπάρκας, Σπόλιαριτς (69′ Αλαγιάννης), Παλαμουτσής, Κατσίκης, Τσιπάς, Μπουρούς, Σοφιάνης (31’ λ. τρ. Τσομπανέλης)

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ: Κ. Παπαδόπουλος, Παγώνης, Σ. Κυριακίδης, Βοσκόπουλος, Αλιατίδης, Καμπαγέρο, Μπιτσάκος (61’ Ντομίνγκεθ), Καπός, Ιορδανίδης (61’ Κρουθ), Τσιώλης, Μασκουνιάν