Έχει μέλλον η Νίκη

Έχασε με 2-1 στην Λάρισα αλλά άρεσε

Στα φιλικά προετοιμασίας το τελευταίο που μετράει, είναι το αποτέλεσμα… Βάση αυτού του δεδομένου, η Νίκη πήρε πολύ καλό βαθμό στην Φιλιππούπολη, εκεί που αντιμετώπισε τον Απόλλωνα Λάρισας, από τον οποίο ηττήθηκε με 2-1.

Οι παίκτες του Ισαάκ Χοβέ αν και μπήκαν με τον χειρότερο δυνατό τρόπο στο γήπεδο – κατάφεραν να χάνουν με 2-0 μόλις στο 5′ λεπτό!!! – στην συνέχεια πήραν αυτοί τα ηνία της αναμέτρησης κι έχοντας ένα πολύ καλό β΄ μέρος, κέρδισαν τις εντυπώσεις.

Η Νίκη άφησε υποσχέσεις, φάνηκε περισσότερο ως ομάδα από τους αντιπάλους της και έχασε σπάνιες ευκαιρίες, όχι μόνο για να ισοφαρίσει, αλλά ακόμα και να κερδίσει το παιχνίδι!

Αυτή η Νίκη και με τις προσθήκες των Λούκα Γκαρσία (νοσοκομείο με πνευμονία!!!), Καμπαγιέρο και Κρουθ, βάλτε και τα παιδιά που έρχονται (Σιαλμάς και Τσιμίκας), εύκολα γίνεται αντιληπτό ότι αυτή η ομάδα έχει… μέλλον!

Το παιχνίδι

Με δύο γρήγορα γκολ ξεκίνησε το ματς, καθώς πριν ακόμη συμπληρωθεί το πρώτο πεντάλεπτο ο Απόλλων προηγήθηκε με 2-0…

Μόλις στο πρώτο λεπτό ο Γκουστάβο άνοιξε το σκορ, με πλασέ μετά από προσωρινή απομάκρυνση του Αποστολίδη σε σουτ του Νούσιου.

Τρία λεπτά μετά, οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι όταν ο Αποστολίδης έπεσε πάνω στον Σουλιώτη.

Στην συνέχεια της φάσης ο Απόλλων πέτυχε γκολ, όμως ο κ. Αγγελούλης είχε υποδείξει την παράβαση. Την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε  ο Χατζής κάνοντας το 2-0 στο 5’!

Η Νίκη έδειχνε χαμένη μέσα στο γήπεδο, όμως μπόρεσε να συνέλθει και στην συνέχεια πήρε μέτρα στο γήπεδο και ανέπτυξε πρωτοβουλία.

Μάλιστα στο β’ μέρος ήταν αυτή κυρίαρχη και δημιούργησε  πολλές φάσεις στα αντίπαλα καρέ, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο 69′ με τον Ροχάνο, μετά από εξαιρετική ασίστ του Τσιώλη, εκ των κορυφαίων της ομάδας.

Οι συνθέσεις

Απόλλων Λάρισας (Μπελά): Γκέκας, Σκούπρα, Κουρτεσιώτης, Καρατάσιος, Σουλιώτης, Λίταινας, Χατζής, Νούσιος, Βαγενάς, Μπαστακός, Γκουστάβο.

Aγωνίσθηκαν και οι: Βασιλειάδης, Κούλπας, Καρίκι, Ναζίμ, Μπρέμπος, Μπιμάι, Σιφναίος, Ζανάκης, Νύκταρης, Καμπέρης.

Νίκη Βόλου (Χοβέ): Αποστολίδης, Παγώνης, Σ. Κυριακίδης, Βοσκόπουλος (85’ Κ. Κυριακίδης), Βοσνιάδης (62’ Αλιατίδης), Μπιτσάκος, Τσιώλης (75’ Λίτσιος), Ντομίνγκεθ, Μασκουνιάν, Καρβούνης (46’ Ιορδανίδης), Ροχάνο.

Διαιτητής: Χρήστος Αγγελούλης

Έρχονται Σιαλμάς και Τσιμίκας

Η Νίκη δεν έχει ακόμα ολοκληρώσει το ρόστερ της, είναι γνωστό αυτό.

Κοιτάζει την ενίσχυσή της και οι πληροφορίες την θέλουν να είναι κοντά στην απόκτηση δύο πολύ καλών κι έμπειρων παικτών.

Του Δημήτρη Σιαλμά και του Στέργιου Τσιμίκα.

Ο πρώτος είναι ο φορ, που έγινε γνωστός από το πέρασμά του στην ΑΕΚ (είχε πετύχει και το γκολ της… χρονιάς στο ματς με τον ΠΑΣ Γιάννενα κόντρα στον Αστέρα στις 8/5/2011) αλλά και από πολλές ομάδες Α΄ Εθνικής, όπως και του εξωτερικού.

Όσο για τον δεύτερο, έπαιξε σε Πανσερραϊκό (6 σεζόν) και Τρίκαλα, με ενδιάμεση στάση τις ΗΠΑ και είναι μέσος.

Είναι 25 χρονών και στον Πανσερραϊκό (141 συμμετοχές, 6 γκολ) υπήρξε και αρχηγός του.