Είχε το μυαλό του στην… φιέστα!

Με πολλά νέα πρόσωπα ο Βόλος έχασε (2-0) στο Καυτανζόγλειο

Σε ένα παιχνίδι που ο Χουάν Φεράντο δοκίμασε πρόσωπα και… καταστάσεις, ο Βόλος έχασε από τον Ηρακλή στο Καυτανζόγλειο με 2-0.

Τον Ηρακλή που καιγόταν για την νίκη και τους τρεις βαθμούς, αφού παλεύει με νύχια και με δόντια να «ανέβει» στην Super League 2 και ταυτόχρονα να αποφύγει τον υποβιβασμό του, στην καινούργια Football League!

Οι πρωταθλητές είχαν φανερά το μυαλό τους, στην φιέστα της Μ. Τετάρτης, όμως αδικήθηκαν αφού το δεύτερο γκολ του Ηρακλή, ήταν πεντακάθαρο οφσάιντ…

Καλύτερα μπήκε ο Ηρακλής στον αγωνιστικό χώρο, χάνοντας την πρώτη καλή στιγμή το δεύτερο λεπτό, με τον Ντούνη να στέλνει την μπάλα άουτ, από το ύψος του πέναλτι.

Η ανωτερότητα των γηπεδούχων μετατράπηκε σε γκολ στο 13′, όταν ο Μπορίκο εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Ενγκουέμ, πάτησε στην περιοχή, γύρισε την μπάλα στο Ρόβα και αυτός έκανε το 1-0.

Στο 24′ ο Έλληνας επιθετικός πέτυχε και το 2-0 με κεφαλιά, ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Παναγιωτούδη.

Όμως αυτό το τέρμα δεν έπρεπε να μετρήσει, καθώς ο Ρόβας ήταν εκτεθειμένος στην αρχή της φάσης. Στα υπόλοιπα λεπτά δεν άλλαξε κάτι και το 2-0 ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Στο 54′ ήρθε η πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο, με το γύρισμα του Μπορίκο από αριστερά και μέσα στην περιοχή, να βρίσκει στους αμυντικούς του Βόλου και να φεύγει λίγο έξω, κόρνερ.

Στο 60′ οι πρωταθλητές έχασαν μεγάλη ευκαιρία να μειώσουν, μετά το κλέψιμο του Κότο, ο οποίος έκανε το πλασέ απέναντι στον Κάχριμαν, με τον Σέρβο γκολκίπερ να διώχνει σωτήρια σε κόρνερ.

Με 10 ολοκλήρωσε ο Ηρακλής, καθώς αποβλήθηκε στο 90+3′ ο Βιτλής.

Σκόρερ: 13′, 24′ Ρόβας
Κόκκινες: 90+3′ Βιτλής

ΗΡΑΚΛΗΣ (Τροΐζι): Καχριμάν, Στάμου, Ζιαμπάρης, Μουνιόθ, Βιτλής, Παναγιωτούδης, Καθάριος (77′ Γιαννίτσης), Ντούνης (67′ Τσίπρας), Μπορίκο (81′ Πτηνόπουλος), Ρόβας, Περόνε

ΒΟΛΟΣ (Φεράντο): Κραβαρίτης, Ντεντάκης, Πέντα, Πίσπας (56′ Φράγκος), Ενγκουέμ, Καρρίκι, Ηλιόπουλος, Κότο, Δόρης (63′ Λούκας Γκαρσία), Κορέλας (75′ Καμπαγιέρο), Παπαδόπουλος

Διαιτητής: Κωνσταντίνος Πουλικίδης (Δράμας)
Βοηθοί: Μάριος Γκιόση (Θράκης), Δημήτριος Κηλικιώτης (Ξάνθης)