Κατάφερε να χάσει από τον Απόλλωνα

Δικό του παιχνίδι έχασε (1-3) ο Βόλος…

Το σκηνικό που είχε στηθεί από νωρίς στην Νεάπολη ήταν ιδανικό για τους πρωταθλητές…

Ήλιος, κόσμος, ενθουσιασμός και ιδανικό ξεκίνημα για την ομάδα του Βόλου, που μπήκε δυνατά με σκοπό να πάρει την νίκη, απέναντι σε μία ομάδα που περίμενε την κατάλληλη στιγμή για να «χτυπήσει».

Και ο Βόλος μπόρεσε να ανοίξει το σκορ, παίζοντας πολύ καλό ποδόσφαιρο, όμως δεν κατάφερε να «κλειδώσει» την νίκη του με ένα δεύτερο τέρμα που φαινόταν πως θα έμπαινε.

Τις ευκαιρίες τις είχε, όμως τις έχασε και σαν να μην έφτανε αυτό, έβγαλε τα μάτια του μόνος του, αφού με αυτογκόλ ο Απόλλωνας ισοφάρισε  και πήρε κουράγιο για την συνέχεια, πετυχαίνοντας την ολική ανατροπή.

Το 1-3 σαφώς και δεν αποδίδει δικαιοσύνη, όμως στο ποδόσφαιρο αυτή η λέξη είναι… άγνωστη!

Η ομάδα του Άριαν Μπελά μετά το δώρο της ισοφάρισης, πήρε θάρρος και πίστεψε στην νίκη, αν και στάθηκε τυχερή στο φάουλ του Πίτου στο δοκάρι,  αλλά στο ποδόσφαιρο η τύχη είναι απαραίτητο συστατικό.

Και αν για τον Βόλο δεν τρέχει και τίποτα για την ήττα, για τον Απόλλωνα η νίκη του, λέει πολλά: Μπαράζ ανόδου στην Super League, υπό προϋποθέσεις φυσικά…

Το παιχνίδι

Ένα σουτ του Πίτου Γκαρσία στο 10′ δεν ανησύχησε τον Μαντζάρη, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Μάντζης δεν μπόρεσε από κοντά να πλασάρει, με τον γκολκίπερ του Απόλλωνα Λάρισας να του κλείνει το οπτικό πεδίο.

Ο τελευταίος μπλόκαρε το σουτ του Μάντζη στο 17′, ενώ άστοχο ήταν το σουτ του Ηλιόπουλου στο 30′. Το γκολ για τους γηπεδούχους ήρθε στο 38′, έπειτα από όμορφη εκτέλεση φάουλ του Ηλιόπουλου.

Το ημίχρονο έκλεισε με το άστοχο σουτ του Μάντζη και το σουτ του Κότο, που μπλόκαρε ο Μαντζάρης στο 43′ και στο 45′ αντοίστηχα.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που πάλι μπήκαν δυνατά, ψάχνοντας το δεύτερο γκολ που θα τους έδινε τη νίκη.

Απείλησαν στο 47′ με τον Κότο να σουτάρει και τον Μαντζάρη να αποκρούει, ενώ στο επόμενο λεπτό η κεφαλιά του Μάντζη πέρασε μόλις άουτ….

Κι ενώ οι Λαρισαίοι δεν είχαν απειλήσει καθόλου, στο 56′ ισοφάρισαν από λάθος των γηπεδούχων, με το αυτογκόλ του Γκαλίτσιου που δεν συνεννοήθηκε με τον Μπουργάνη και δύο λεπτά μετά έφτασαν στην ανατροπή με τον Λούκας Ράμος, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Μπραμπίγια και τεράστιο κενό στην άμυνα των πρωταθλητών.

Στο 65′ ο Κότο γύρισε στον Μάντζη, με τον Μάντζαρη μάλιστα εξουδετερωμένο, αλλά ο φορ των γηπεδούχων σούταρε άουτ.

Στο 78′ οι Βολιώτες έχασαν μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση όταν ο Πίτου Γκαρσία με απευθείας εκτέλεση φάουλ σημάδεψε το δοκάρι.

Στο 87′ ο Μαρκολίνο με φοβερή εκτέλεση φάουλ, έκανε ότι δεν έκανε ο Πίτου κι έγραψε το τελικό 1-3, «σφραγίζοντας» την σημαντική νίκη της ομάδας του.

Δεύτερη κίτρινη από τον πάγκο πήρε ο Πολέτο και αποβλήθηκε στις καθυστερήσεις του αγώνα για διαμαρτυρία.

ΝΠΣ Βόλος (Φεράντο): Μπουργάνης (88′ Κραβαρίτης), Ντεντάκης, Καρρίκι (72′ Πίσπας), Ν’ Γκουέμ, Γκαλίτσιος, Καμπαγέρο, Γκαρσία, Πέντα (61′ Λούκας), Κότο, Ηλιόπουλος, Μάντζης.

Απόλλων Λάρισας (Μπελά): Μαντζάρης, Σκούπρας, Κουρτεσιώτης, Καρατάσιος, Κοντοές, Χατζής, Λούκας Ράμος, Λίταινας, Γκουντρουμπής (46′ Τασιούλης), Πολέτο (81′ Μαρκολίνο), Μπραμπίγια (71′ Μπιμάι).