Μπορούσε και… νίκη στην Κέρκυρα

Ο Γκαλίτσιος το γκολ των πρωτοπόρων

Σε ένα παιχνίδι που ο Βόλος ήταν ανώτερος, που μάλιστα έβαλε πρώτος γκολ και θα έπρεπε – βάση εικόνας – να το είχε κερδίσει, τελικά ήρθε ισόπαλο με σκορ 1-1.

Ο Βόλος λοιπόν πήγε για να κερδίσει στην Κέρκυρα, όμως στάθηκε άτυχος και τελικά περιορίστηκε στον βαθμό της ισοπαλίας, που φυσικά δεν τον χαλάει καθόλου!

Το γκολ της ομάδας του Χουάν Φεράντο ο Γκαλίτσιος…

Δείτε το:

Το πρώτο ημίωρο είχε μόλις δύο καλές φάσεις, αμφότερες για τον Βόλο.

Η πρώτη στο 18′ με το άστοχο σουτ του Ηλιόπουλου και η δεύτερη δέκα λεπτά μετά με τον Κουτζαβασίλη να νικά τον Μάντζη στο πλασέ που δοκίμασε.

Οι γηπεδούχοι είχαν καλή στιγμή με την κεφαλιά του Τουράμ στο 45+1′ να περνά άουτ.

Πρωτοβουλία των κινήσεων από τους φιλοξενούμενους στα πρώτα λεπτά, με τους Φαίακες να ισορροπούν στη συνέχεια.

H επανάληψη ξεκίνησε με ένα όμορφο σουτ του Σιατραβάνη στο 52′ να φεύγει λίγο άουτ.

Στο επόμενο λεπτό ο Μάντζης υποδείχτηκε λανθασμένα σε θέση οφσάιντ, βγαίνοντας μόνος απέναντι στον Κουτζαβασίλη.

Στο 67′ ήρθε το γκολ για τους πρωτοπόρους με τον Γκαλίτσιο να δέχεται την μπαλιά στην πλάτη της άμυνας και με δυνατό σουτ να νικά τον Κουτζαβασίλη.

H απάντηση ήρθε μετά από οκτώ λεπτά, με τον Μότα να πιάνει ένα εκπληκτικό μακρινό σουτ και να μην αφήνει περιθώρια αντίδρασης στον Πίτκα.

Ο τελευταίος μπλόκαρε το σουτ του Κρητικού στο 88′, στην τελευταία καλή στιγμή του ματς.

Με δέκα ολοκλήρωσαν οι γηπεδούχοι, λόγω αποβολής του Κούρου με δεύτερη κίτρινη.

ΣΚΟΡΕΡ: 75′ Μότα – 67′ Γκαλίτσιος

ΑΟ Κέρκυρα (Νίκος Αναστόπουλος): Κουτζαβασίλης, Σκανδαρέλης, Θεωδοράκης, Χαντάκιας (59′ λ.τ. Μότα), Κρητικός, Σιατραβάνης, Νίκιτς, Βίλα (66′ Γεωργακόπουλος), Κούρος, Ζορμπάς, Τουράμ

ΝΠΣ Βόλος (Χουάν Φεράντο): Πίτκας, Γκαλίτσιος, Ν Γκουέμ, Καμπαγέρο, Δόρης (64′ Κότο), Κόκκας, Καρίκι, Πέντα (76′ Λούκας), Γκαρσία, Ηλιόπουλος, Μάντζης (87′ Φράγκος)