Δεν κερδίζει με… τίποτα!

Η διαφορά έμεινε στο +5 από τον δεύτερο…

Επειγόντως νίκες ζητάει ο Βόλος, που δεν μπορεί να κερδίσει με… τίποτα!

Τα Τρίκαλα είχαν σειρά να κόψουν κι άλλους βαθμούς από τους πρωτοπόρους του πρωταθλήματος, αφού έφεραν ισοπαλία μαζί τους στην Νεάπολη, με σκορ 1-1.

Οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν ψυχωμένοι και πήραν βαθμό – χρυσάφι, στην προσπάθεια που κάνουν να αποφύγουν τον υποβιβασμό.

Αντίθετα οι γηπεδούχοι, είδαν τον χάρο με τα μάτια τους, αφού και πάλι βρέθηκαν πίσω στο σκορ, σε ένα ματς που δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν ευκαιρίες και τις προϋποθέσεις για να κερδίσουν.

Τελικά ένα εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Πίτου, έσωσε έστω και τον βαθμό και άφησε την διαφορά από τον δεύτερο Απόλλωνα Λάρισας στους 5…

Πολύ καλός ρυθμός στα πρώτα λεπτά, με τον Βόλο στο 15′ να έχει δοκάρι, όταν ο Ντεντάκης με τακουνάκι είδε την μπάλα να μην του κάνει το χατίρι.

Ο ΑΟΤ κατάφερε στο 18′ να πάρει το προβάδισμα, με τον Τσιμίκα να νικά τον Πίτκα με συρτό σουτ, για το 0-1.

Οι παίκτες του Χουάν Φεράντο ανέβασαν στροφές, προσπάθησαν για την ισοφάριση, αλλά τα Τρίκαλα αμύνονταν σωστά, κρατώντας το προβάδισμά τους με χαρακτηριστική ευκολία.

Έτσι, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με αυτό το υπέρ τους σκορ.

Τρομερή ευκαιρία για το 2-0 στο 50′ έχασε ο ΑΟΤ, με τον Μαρκόφσκι να μην μπορεί να νικήσει από κοντά τον Πίτκα, ο οποίος κράτησε το 0-1.

Δύο λεπτά μετά ο γκολκίπερ του Βόλου σταμάτησε και την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσιμίκα.

Στο 67′ ο Βόλος κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Μάντζη από τον Ταΐρη.

Ο Πίτου ανέλαβε την εκτέλεση στο 68′ και ήταν εύστοχος για το 1-1.

Στο 79′ ευκαιρία για τα Τρίκαλα, όταν ο Μαρκόφσκι έστρωσε στον Σμυρλή που σούταρε, αλλά οι παίκτες των γηπεδούχων έβαλαν την κόντρα και η μπάλα πέρασε κόρνερ.

Αυτή ήταν και η τελευταία σημαντική φάση του αγώνα, που τελείωσε ισόπαλος, κρατώντας τους γηπεδούχους για τέταρτο ματς μακριά από την νίκη…

Σκόρερ: 68′ (πεν.) Πίτου Γκαρσία – 18′ Τσιμίκας

ΝΠΣ ΒΟΛΟΣ (Φεράντο): Πίτκας, Ντεντάκης (67′ Πίσπας), Πέντα, Γκαλίτσιος, Ενγκουεμ (46′ Λούκας Γκαρσία), Μάντζης, Καμπαγιέρο, Ηλιόπουλος, Κότο (72′ Δόρης), Πίτου Γκαρσία, Κόκας
ΑΟ ΤΡΙΚΑΛΑ (Κόστιτς): Ταϊρης, Πάνος, Ντόσης, Γκότοβος, Ντιαλό, Τριανταφυλλάκος, Τσιάρας, Λάσκαρης, Τσιμίκας, Σμυρλής (79′ Σισέ), Μαρκόφσκι