Καταρρέει ο Βόλος

Ήττα με 2-0 από τον Εργοτέλη

Ο κατήφορος συνεχίστηκε για τους πρωτοπόρους (…ακόμα) της Football League, αφού αυτή την φορά έχασαν με 2-0 στο Ηράκλειο της Κρήτης από τον Εργοτέλη!

Στην… ήσυχη έδρα του Παγκρήτιου, οι παίκτες του Χουάν Φεράντο ήταν κι αυτοί το ίδιο και παραπάνω «ήσυχοι», γνωρίζοντας την τρίτη σερί ήττα στο πρωτάθλημα.

Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι η απόσταση από τον 2ο της βαθμολογίας Απόλλωνα Λάρισας μειώθηκε στους 5 πόντους, ενώ πλησιάζουν επικίνδυνα ομάδες που στοχεύουν στην άνοδο…

Η ομάδα του Βόλου στάθηκε καλύτερα στο πρώτο μέρος και είχε κάποιες καλές στιγμές που θα μπορούσε να τις είχε εκμεταλλευτεί και να είχε ανοίξει αυτή πρώτη το σκορ.

Αυτό όμως δεν έγινε, οι γηπεδούχοι στο β΄ μέρος χτύπησαν δύο φορές κι έτσι απλά, πήραν το παιχνίδι!

Το παιχνίδι που ήταν χωρίς πολλές φάσεις, με τον Κότο στο 23′ να έχει δοκάρι για τον Βόλο.

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν κι άλλο την απόδοσή τους μετά το μισάωρο, έχοντας νέα καλή στιγμή στο 35′, με τον Κατσιμήτρο όμως να διώχνει σε κόρνερ το φάουλ του Πέντα.

Η υπεροχή των φιλοξενούμενων δεν καρποφόρησε, με το 0-0 να παραμένει στο ημίχρονο.

Και από την στιγμή που δεν βρήκε δίχτυα ο Βόλος στο καλό του διάστημα, το έκανε ο Εργοτέλης στην επανάληψη…

Με γκολ για τον Εργοτέλη λοιπόν ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, με τον Ροβίθη στο 53′ να ανοίγει το σκορ με υπέροχο σουτ  μέσα από την περιοχή.

Στο επόμενο λεπτό ο Βόλος έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει, με τον Κατσιμήτρο να σταματάει εξ’ επαφής το σουτ του Κότο, το οποίο έγινε μέσα από την μικρή περιοχή!

Στο 63′ ο Έφορντ έκανε μια υπέροχη ατομική προσπάθεια, μπήκε στην περιοχή και με πλασέ έκανε το 2-0.

Στο 70′ ο Μάντζης αντί να τελειώσει την φάση, έσπασε την μπάλα, με τους αμυντικούς των Κρητικών να διώχνουν σε κόρνερ.

Ο Εργοτέλης τελικά κράτησε το πολύτιμο 2-0 και πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη.

Όσο για τον Βόλο; Ψάχνει την αντίδραση κόντρα στα Τρίκαλα…

Σκόρερ: 53′ Ροβίθης, 63′ Έφορντ

Eργοτέλης (Παπαβασιλείου): Κατσιμήτρος, Μπαχανάκ, Μπουρσέλης, Οικονόμου, Μπάτζιος, Ροβίθης (70′ Kαπνίδης), Μπρους, Κατσούρι (46′ Γροντής), Ιατρούδης, Εφορντ, Μανουσάκης (81′ Χατζηδίμπας)
Βόλος (Φεράντο): Πίτκας, Πέντα, Ενγκουέμ, Ντεντάκης (65′ Πίσπας), Μάντζης, Καμπαγιέρο, Καπίκι, Ηλιόπουλος, Κότο (78′ Φράγκος), Ουνγιαλίδης, Γκαρσία