Κέρδισε και στην Άρτα!

Ο Πίτου το χρυσό γκολ…

Με το «διπλό» από την Άρτα έφυγε ο Βόλος που είδε την διαφορά από την δεύτερη θέση να αυξάνεται!!!

Οι παίκτες του Φεράντο, έστω και δύσκολα, πανηγύρισαν τη νίκη, με το εύστοχο πέναλτι του Πίτου Γκαρσία στο ημίωρο.

Αυτός ο καταλογισμός ξεσήκωσε θύελλα αντιδράσεων από τους Αρτινούς, καθώς θεώρησαν πως δεν υπήρξε παράβαση, αλλά μάλλον δεν είχαν δίκαιο…

Η ουσία είναι ότι ο Βόλος κέρδισε, είναι σταθερά πρώτος και με διαφορά και πλέον βλέπει το επόμενο βήμα προς την άνοδο; Την Δόξα Δράμας.

Το παιχνίδι:

Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά, με τον Καραϊσκάκη να απειλεί στο 13′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Παναγιώτου.

Δύο λεπτά μετά ο Βόλος απάντησε, με το σουτ του Λούκας από κοντά να περνάει λίγο άουτ.

Το παιχνίδι συνέχισε να έχει καλό ρυθμό, με τους φιλοξενούμενους να κερδίζουν πέναλτι στο 29′, παράβαση που ξεσήκωσε θύελλα αντιδράσεων από τους γηπεδούχους.

Ο Πίτου Γκαρσία ανέλαβε την εκτέλεση και ήταν εύστοχος, για το 1-0  που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Οι δύο ομάδες βγήκαν από τα αποδυτήρια, σε… ηλεκτρισμένο κλίμα, καθώς στην ανάπαυλα υπήρξε ένταση.

Στο δεύτερο μέρος δεν υπήρξαν πολλές φάσεις, με τον Βόλο να κρατάει το υπέρ του 1-0 και να φεύγει με τη νίκη από την Άρτα.

Σκόρερ: 30′ (πεν.) Πίτου Γκαρσία

ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ ΑΡΤΑΣ (Χαραλαμπίδης): Στεφανάκος, Παπανίκου, Παναγιώτου, Καπίας (62′ Μπαντέ), Ροντρίγκεθ, Παντίδος, Μασούρας, Χούσος, Ψιάνος (72′ Γυφτοκώστας), Βουκμίροβιτς, Τζιώρας.
ΒΟΛΟΣ (Φεράντο): Μπουργάνης, Γκαλίτσιος, Ντεντάκης, Δημόπουλος, Ουνγιαλίδης, Πέντα, Πίτου Γκαρσία, Καμπαγέρο (80′ Βασιλείου), Λούκας (55′ Ν’ Γκουέμ), Ηλιόπουλος, Μάντζης