Νίκη ανόδου ο Βόλος 2-1 την Κέρκυρα (video)

Σπουδαία νίκη που τον κάνει πρώτο φαβορί για την άνοδο στην Super League πέτυχε ο Βόλος, που νίκησε με ανατροπή την Κέρκυρα!

Οι γηπεδούχοι αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ και κόντρα σε μία πραγματικά καλή ομάδα, έκαναν επική ανατροπή και πήραν αυτό που άξιζαν: Μία μεγάλη νίκη δηλαδή!

Και φυσικά έχουν κάθε δικαίωμα να “φωνάζουν” για την …ευκολία που έδωσε το πέναλτι στους φιλοξενούμενους 0 διαιτητής Νεοφυτιάδης, ένα πέναλτι που λίγο έλειψε να κρίνει και την έκβαση του αγώνα…

Όμως μίλησε η δύναμη των γηπεδούχων και η θέληση φυσικά, όπως και η… γκολάρα του Μαρσέλο Πέντα που έφερε το ματς στα ίσια.

Και από την στιγμή που οι παίκτες του Χουάν Φεράντο ισοφάρισαν το παιχνίδι, ήταν σίγουρο ότι θα κυνηγούσαν με μανία και το νικητήριο γκολ, που τελικά ήρθε στο 88΄ από ποιον άλλον; Μα φυσικά από τον “mr. goal” της ομάδας, τον Βασίλη Μάντζη!

Η εικόνα ίσως περιέχει: 1 άτομο, πλήθος, ουρανός, στάδιο και υπαίθριες δραστηριότητες

Το παιχνίδι.

Μοιρασμένες οι καλές στιγμές στο πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να κοιτάζουν περισσότερο τα νώτα τους, από το να απειλήσουν  τις αντίπαλες εστίες.

Η πρώτη χαμένη ευκαιρία ανήκε στην Κέρκυρα, με το μακρινό σουτ του Λινάρδου να περνάει άουτ.

Στο 15′ ήταν η σειρά των «κυανέρυθρων» να απειλήσουν, με το σουτ του Κότο από το ημικύκλιο της περιοχής να μπλοκάρεται από τον Κουτζαβασίλη.

Πέντε λεπτά μετά ο Πέντα επιχείρησε να δοκιμάσει την τύχη του με ένα σουτ εκτός περιοχής, ωστόσο ο γκολκίπερ των Φαιάκων αντέδρασε εξαιρετικά, σταματώντας την πορεία της μπάλας.

Στο 32′ και μετά από σέντρα του Κόντου ο Λινάρδος έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Καραγκιολίδης δήλωσε το παρών.

Δύο λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι βγήκαν στην αντεπίθεση κι έχασαν σπάνια ευκαιρία, με τον Ηλιόπουλο να επιχειρεί ένα πλασαριστό σουτ, το οποίο κόντραρε στα σώματα και κατέληξε κόρνερ.

Στο 45′ ο Τουράμ είχε την ευκαιρία να στείλει την ομάδα του στα αποδυτήρια με το προβάδισμα, αλλά το πλασέ του μπλόκαρε ο τερματοφύλακας του Βόλου Καραγκιολίδης.

Δεύτερο μέρος και 50ο λεπτό, ο Πέντα προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Κουτζαβασίλη, χωρίς αποτέλεσμα, ενώ έξι λεπτά μετά η κεφαλιά του Μάντζη ήταν αδύναμη και αποδείχθηκε εύκολη λεία για τον γκολκίπερ της Κέρκυρας.

Στο 66′ οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι, σε ανατροπή (που είδε με ευκολία ο διαιτητής Νεοφυτιάδης) του Σιατραβάνη από τον Δημόπουλο.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κόντος και έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του.

Τα πάντα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα για τους γηπεδούχους, που όμως δεν το έβαλαν κάτω κι έψαχναν την ισοφάριση, που θα τους έδινε ώθηση για την μεγάλη ανατροπή.

Και τα κατάφεραν…

Στη συνέχεια λοιπόν ο Βόλος προσπάθησε να ανταποδώσει και στο 70′ το σουτ που επιχείρησε ο Ηλιόπουλος κατέληξε άουτ.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν την πίεση και στο 82′ πέτυχαν το γκολ της ισοφάρισης, με το εξωπραγματικό βολέ του Πέντα να καταλήγει στα δίχτυα του Κουτζαβασίλη!

Η μισή δουλειά είχε γίνει…

Έξι λεπτά μετά ο Μάντζης την τελείωσε, όταν έγινε κάτοχος της μπάλας και μετά από περίτεχνη ενέργεια νίκησε τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Το 2-1 ήταν γεγονός και το 2019 θα βρει μόνη πρώτη την ομάδα του Βόλου στον βαθμολογικό πίνακα της Football League κάτι βέβαια που την κάνει και το πρώτο φαβορί για την άνοδο!

Η εικόνα ίσως περιέχει: ένα ή περισσότερα άτομα, στάδιο και υπαίθριες δραστηριότητες

ΣΚΟΡΕΡ: 82′ Πέντα, 88′ Μάντζης / 66′ πεν. Κόντος

Βόλος (Φεράντο): Καραγκιολίδης, Ντεντάκης, Γκαλίτσιος, Δημόπουλος, Ουνγιαλίδης, Καμπαγιέρο (71′ Πίσπας), Πίτου Γκαρσία, Ηλιόπουλος (75′ Φράγκος), Πέντα (90′ Ενγκουέμ), Κότο, Μάντζης
Κέρκυρα (Σπανός): Κουτζαβασίλης, Σανδραβέλης (90+ Βίλα), Κούρος, Σπίνουλας, Ιωάννου, Λινάρδος, Ν. Κρητικός (55′ Ντα Μότα), Κόντος, Ζορμπάς, Τουράμ, Σιατραβάνης (77′ Βέρτζος)

Διαιτητής: Νεοφυτιάδης (Κορινθίας)
Βοηθοί: Τίκας (Θεσπρωτίας), Τριαντάφυλλος (Κορινθίας)