Ντέρμπι στο τελευταίο 10λεπτο!

Πολύ κακό για το τίποτα τελικά στο ντέρμπι των «αιωνίων», που τελείωσε χωρίς σκορ κι ευτυχώς που υπήρχε το τελευταίο 10λεπτο του δευτέρου ημιχρόνου, για να γίνουν δύο – τρεις σπουδαίες φάσεις και ο κόσμος έφυγε βλέποντας κάτι από τις δύο ομάδες!

Ο Ολυμπιακός πάντως φάνηκε πιο πολύ ομάδα από την Νίκη, αφού είχε παίκτες που κυκλοφορούσαν την μπάλα, έφταναν με ευκολία έξω από την περιοχή της, αλλά μέχρι εκεί…

Από την άλλη η Νίκη με Τσεμπερίδη, Μέτσε και Ρόβα στα χαφ, πως ήταν δυνατόν να φιλοδοξεί σε ποδόσφαιρο κατοχής, σε ποδόσφαιρο δημιουργικό;

Από την φύση τους παίκτες ανασταλτικοί και όχι δημιουργικοί…

Σε αντίθεση με τους Λώττα (κυρίως) και Ναζίμ, που κυκλοφορούσαν με χαρακτηριστική άνεση την μπάλα.

Αλλά από ευκαιρίες; Μηδέν!

Και οι δύο ομάδες…

Η Νίκη πάντως από την αρχή φάνηκε ότι θα έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το ξεκίνημα, αφού ο Λόρι Κέρι δεν μπορούσε να συμμετέχει στο παιχνίδι έτσι όπως μπορεί, έτσι όπως θα έπρεπε.

Αν δεν υπήρχε η εκτέλεση φάουλ στο 17΄, κανείς δεν θα θυμάται ότι έπαιξε και ο Κέρι στο ντέρμπι…

Και σαν να μην έφτανε αυτό, ο Γιώργος Κούτσης έχασε και τον Ρόβα στο 33΄ λόγο τραυματισμού, με τον Μακενγκό να περνά στην θέση του.

Εκεί ήταν η «χρυσή» ευκαιρία να μπει στο ματς ο Ιορδανίδης και να ανατρέψει τα δεδομένα.

Για την ομάδα του φυσικά, που θα την έκανε δημιουργική…

Αυτό έγινε στο 58΄ και τότε η Νίκη απείλησε ουσιαστικά τον Ολυμπιακό.

Πάντως και η αλλαγή του Κέρι με τον Βουκομάνοβιτς στο ημίχρονο, βοήθησε πολύ την Νίκη, αφού ο Σέρβος επιθετικός έτρεξε, πίεσε και δεν άφηνε τους αντιπάλους του να κατεβαίνουν ανενόχλητοι στα καρέ της.

Κάτι που γινόταν στο α΄ μέρος, αφού ο Κέρι μπορεί να ήθελε αλλά δεν μπορούσε!

Η πρώτη φάση του ντέρμπι έγινε στο 61΄ όταν ο Ιορδανίδης έκλεψε την μπάλα στην μεσαία γραμμή, έδωσε μπαλιά πάρε – βάλε στον Ταβάρες που απογοήτευσε τους φίλους της Νίκης που ήδη πανηγύριζαν το γκολ!

Κι ενώ το ματς κυλούσε χωρίς σπουδαίες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, ο Ολυμπιακός απάντησε στην super ευκαιρία της Νίκης, όταν στο 81΄σε μία υποδειγματική αντεπίθεση ο Φλίγκος έδωσε στον  Λώττα, αυτός έστρωσε στον Ζγκούρι που πλάσαρε επάνω στον Τσεμπερίδη, που με την εμπειρία του έδιωξε την μπάλα πριν αυτή περάσει την γραμμή είτε από το σουτ του αντιπάλου, είτε από τα πόδια του….

Το παιχνίδι ξαφνικά έγινε «ροντέο» από το πουθενά και στο αμέσως επόμενο λεπτό, η Νίκη έχασε σπάνια ευκαιρία να βάλει το γκολ.

Ήταν από αριστερά ο Θοδωρής Παπαδόπουλος που πέρασε σαν να μην υπήρχε τον Σκοπελίτη, σέντραρε ωραία στον αμαρκάριστο Ταβάρες, την κεφαλιά του οποίου έβγαλε σε κόρνερ εντυπωσιακά ο Γιακουμής.

Στο 87΄ έγινε και η τελευταία μεγάλη φάση του ντέρμπι, όταν ο Μακενγκό έβγαλε μπαλιά στον Παπαδόπουλος με τον αριστερό μπακ της Νίκης να επιχειρεί κάτι σαν σέντρα με σουτ και να στέλνει την μπάλα άουτ.

Το τελικό 0-0 μάλλον κρίνεται δίκαιο ως αποτέλεσμα, με το ματς να παίρνει φωτιά το τελευταίο 10λεπτο και την μεγάλη φάση να την κάνει – κόντρα στην ροή του αγώνα – η Νίκη στο 61΄ λεπτό.

Οι συνθέσεις:

Νίκη Βόλου (Κούτσης): Αποστολίδης, Μετούσι, Θ. Παπαδόπουλος, Καρτσαμπάς, Καντούτσης (88′ λ.τρ. Παπαδήμας), Ρόβας (33′ λ.τρ. Μακενγκό), Τσεμπερίδης, Μέτσε, Κέρι (46′ Βουκομάνοβιτς), Φάμπιο Ταβάρες, Τζιώρας (58′ Ιορδανίδης)

Ολυμπιακός Βόλου (Αμανατίδης): Γιακουμής, Σάββας (64′ Ζγκούρι), Μπουτζίκος, Λεάντρο, Οικονομόπουλος, Ρόκας (79′ Κόλα), Ναζίμ, Λώττας (90+2′ Ευθυμιάδης), Σερτζίνιο, Σκοπελίτης, Φλίγκος (90′ Καμπλιώνης)